Sitika - mitmekesine talumets ja õpiõu

Sitika talumets ja õpiõu on endise Sitika talu juures asuv ala keskkonnaharidusprogrammide läbiviimiseks. Maaüksus asub Tudu aleviku lõunapiiril Lääne-Virumaal.

Taluõuel on õuesõppe aktiivõppe ala, mis paikneb endiselt rohumaal. Õuesõppe ala juures on keskkonnasõbralikult majandatav talumets millel on PEFC sertifikaat ning metsa majandamisel arvestatakse püsimetsanduse põhimõtteid.

Sitika talu on põline talukoht, kus 20. sajandi keskel on paiknenud ka Tudu metsapunkti kontor. Sissepääs õpiõuele on Rakvere-Rannapungerija maanteelt, sobilik ka suurtele bussidele. Õpiõue tegevused toimuvad maanteest eemal, metsa külastame õppeprogrammi käigus mõlemal pool maanteed.

Talumets sisaldab mitmekesiseid looduskooslusi põlisest kuusikust segametsani. Metsaala läbib Kaukvere jõgi, mis on piirkonnas pigem kuiv kraav või väike ojake, olenevalt aastaajast.

Keskkonnahariduse õppeprogrammid

Viime talumetsas ja õpiõuel läbi erinevaid aktiivõppeprogramme, mis keskenduvad metsale, loodushoiule ning jätkusuutlikule ja säästvale eluviisile. Oleme päris metsas, kus saame aktiivselt toimetada. Programmides kirjeldatuga koos vaatame erineva vanuse ja koostisega metsa ning metsaga seotud pärandkultuuri objekte – metsakraavi ja talukohta, räägime kohaga seotud lugusid, orienteerume, uudistame, kuidas rajakaameratega jäädvustada metsaelanikke ning räägime keskkonnahoiust, jätkusuutlikkusest ja looduskaitsest. Mitmed meie programmid omavad Eesti Keskkonnahariduse Ühingu murakamärgistust “Läbimõeldud programm”. Programmide kirjeldus on lehel Loodusharidus Lääne-Virumaal.