Salarada on varjuline otsetee kodukohalähedasse loodusesse – salapärane või kodune, aitab ta luua oma vahetud sideme loodusega. 

Eestis on mitmeid matkaradu ja looduse õpperadasid. Samas tunduvad paljud populaarsemad rajad nädalavahetustel nagu osaleks laulupeol. Loodusega vahetu kogemuse tajumiseks tuleb leida sobiv aeg või avastada vähemkäidud kohti nii, et loodus ei kannataks.

Lisaks RMK loodud avalikele radadele (https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna) ja kohalike omavalitsuse pakutavatele avalikele matka- ja jalutusteedele saab ise oma kodukoha ümbruses uusi paiku avastada või tuttavat kohta uuest küljest leida.

Salarada avab ukse maailma saladustesse, pakkudes avastamisrõõmu ja põnevust. Salarada õpetab meid märkama pisiasju ning tunnustama looduse ilu ja mitmekesisust meie enda kodukoha lähedal.

Salaraja saab hoida enda teada või jagada sõpradega, ka kogukonnaga või kõigi teistega.

Salaraja saab ka ise ehitada, et käimine loodusele vähem kahju teeks. Pildil ehitatud purre on valmistatud taaskasutatud materjalist – ka kased purde alustaladena on kobraste sügistalviste tegemiste ülejääk.

Otsi salaradu!

Salarada

Lisaks RMK-le on ka mitmetes omavalitsustes põnevad loodusrajad, mis kulgevad munitsipaal- või riigiomandis olevatel maaüksustel. Mõned näited, mida avastada või millest ideid saada: